Skúsenosti hlupáka

Stalo sa mi veru v živote veľa krát, že som naletela ako taký hlupák a pritom nemám na mysli podomových obchodníkov. Tým veru naletelo množstvo hlavne starších ľudí.

stareč

  • Prečo je tomu tak ?
  • Sú hlúpi?

V danej konkrétnej chvíli sa môžu niekomu takto javiť. Z čoho to ale vyplýva, že práve títo ľudia sa dajú najľahšie nachytať, podviesť či oklamať ? Sú hlúpi ? Určite mnohí nie ! Tak z čoho to pramení – ich možnosť zneužitia, či manipulácie ?
Neubránim sa tomu a musím to napísať- z ich neskutočnej dobroty, ochoty pomôcť druhému v núdzi, z doby v ktorej oni žili a pracovali, kde sa napriek mnohým výhradám k dobe ale nerobili bežne podvody a intrigy. Vyplýva to z ich výchovy, ktorú sa im ich rodičia snažili vštepiť do každého kúsočka ich života. Či už to bolo z pohnútok cirkevných, alebo iných- ľudských, to v tejto chvíli nie je podstatné. Snažili sa z nich vychovať ľudí čestných, milých, pracovitých, ochotných pomôcť blížnemu svojmu. To isté oni odovzdávajú svojím deťom a vnúčatám. Učia ich čo je morálne.

Nevedia si zvyknúť na dobu, kde sa viac darí mnohokrát podvodníkom ako slušným ľuďom. Ani len chudáci nepredpokladajú, žeby ich chcel niekto obrať o to málo čo majú. Aj s tým sú ochotní sa veru deliť- s deťmi, s vnúčatami. Oni samy sú často na poslednom mieste – vždy myslia v prvom rade na iných.
Toto je veru voda na mlyn podvodníkom. Či chceme, či nie – musíme tých našich starkých naučiť, že doba sa zmenila – pribudlo s tým aj podvodníkov. Na staré kolená ich musíme žiaľ naučiť byť nedôverčivými.

demence

Ale nie sme veľakrát aj my presne takí istí –dôverčiví? Máte deti? Priznajme sa, koľkokrát sme im naleteli na ich výhovorky a výmysly. Prečo ? Pretože aj my chceme veriť, že v tých našich deťoch nie je nič zlé, že nedokážu urobiť podraz, či oklamať človeka. Chceme žiť chvíľku v ilúzii, že to naše dieťa je jednoducho poklad.