Prevratná stream novinka od Microsoftu- xCloud

Microsoft prichádza so svojim novým a zrejme revolučným systémom streamovania, ktoré  prináša doposiaľ nepoznané možnosti. Použil som pojem revolučný, nakoľko si myslím, že tento nový spôsob streamingu, ktorý sa bude volať xCloud prinesie výraznú zmenu v tom, akou cestou budeme vzájomne steamovať hardvérovo náročné videohry, respektíve ako budeme môcť spustiť videohru kompatibilnú s Xboxom alebo OS Windows na akomkoľvek zariadení, nehľadiac na jeho výkonnostné parametre. Dôležitým a hlavným parametrom bude len rýchlosť internetu.

síť

V praxi to znamená, že napríklad na mobile alebo tablete sa kedykoľvek pripojíte k vašej obľúbenej hre, ktorú zdieľate na počítači alebo výkonnej konzole Xbox One a,… v prípade rýchleho pripojenia sa hra spustí bez problémov aj na týchto hardvérovo slabších prenosných zariadeniach.

Vaše obľúbené videohry tak budete môcť vzájomne streamovať na všetkých dostupných zariadeniach.
Ako som už naznačil, k spusteniu a hraniu hry nebudete potrebovať žiaden extra nadupaný herný hardvér, všetko bude závisieť predovšetkým od kvality a rýchlosti pripojenia. Práve tieto vlastnosti nás najviac tiahnu k myšlienke využitia služby xCloud v podobe mobilov či tabletov, pričom Microsoft považuje túto cestu za úplne reálnu, možno až na pár zatiaľ nedoriešených detailov spojených s ovládaním. Microsoft preto u niektorých titulov v prípade ich streamovania a hrania cez prenosné zariadenia odporúča využiť bezdôrotový Xbox joystick s tým, že kompatibilita spojená s ovládaním týchto titulov na displejoch bude v rámci skúmania a následného prispôsobavania vyriešená. To však ukáže až čas, respektíve blízka budúcnosť.

xbox

Plány však zatiaľ vyzerajú veľmi sľubne a reálne, dostupné sú aj prvé ukážky (videá) takéhoto streamovania a využitia služby xCloud v praxi, kde sa k ovládaniu prenosného zariadenia zatiaľ využíva spomenutý bezdrôtový joystick. Po grafickej stránke vás čaká prekvapujúca kvalita, ako aj stabilný výkon bez sekania a podobných výkonnostných či kompatibilných problémov.