Plávať môže každý

Plávanie jednoznačne patrí k tým najzdravším športom. Keďže voda prirodzene nadľahčuje ľudské telo, nemôže dôjsť k preťažovaniu akýchkoľvek jeho častí. Pacientom, ktorí trpia bolesťami kĺbov, doktori odporučia plávanie ako prvé. Vhodné je aj pre kardiologických pacientov. Tí síce potrebujú pohyb, avšak zároveň, nesmú svoje telo príliš namáhať.
Pobyt vo vode taktiež podporuje imunitu, keďže sa naše telo zároveň otužuje.

plavání
 
Pre deti je ako stvorené
 
Ide o ideálny šport aj pre tých najmenších. Nie je tajomstvom, že okamžite po narodení vie plávať každý jeden človek. Preto by sme mohli povedať, že sa jedná o veľmi prirodzený spôsob pohybu, takže naňho nepotrebujeme žiaden špeciálny talent.
Ak chcete u svojho dieťaťa prejaviť záujem o vodu, najlepšie je začať počas leta. Asi len máloktoré dieťa odmietne čvachtanie v bazéne. Po tom ako sa vonku ochladí, môžete pokračovať na krytých plavárňach.
Deti môžu začať plávať kedykoľvek. Ak z nich chcete vychovať olympionikov, s tréningami by mali začať až po piatom roku života. Do tohto veku totiž deti trpia takzvanou disproporcionalitou. Znamená to, že ich končatiny, ešte nemajú tú správnu dĺžku v pomere k telu.

motýlek
 
Vhodné je aj pre starších
 
Aj niekoľko minútové plávanie vo voľnom tempe, dokáže na náš organizmus pôsobiť veľmi  priaznivo. Návšteva bazéna je teda vhodná i pre starších ľudí. Okrem samotného pohybu, pobyt vo vode celkovo uvoľňuje svaly a napomáha správnemu držaniu tela.
Starší ľudia často trpia bolesťami chrbtice. Dôvody môžu byť samozrejme rôzne. Tieto problémy však najčastejšie vznikajú v dôsledku sedavého spôsobu života. Ten je u tých skôr narodených, veľmi bežný.
Plávanie tiež pomáha k správnej cirkulácii krvi. Je preto vhodným spôsobom ako predchádzať srdcovo- cievnym ochoreniam.
 
dítě v bazénu

Kto by sa mal verejným bazénom vyhýbať?
 
Predsa len sa medzi nami nájdu i takí, pre ktorých nemusí byť plávanie najlepšou voľbou. Hovoríme o alergikoch, astmatikoch, alebo o ľuďoch, ktorí trpia precitlivenosťou na vznik kožných ekzémov a dýchacími problémami. Nejde ani tak o samotné plávanie, ale o chlór vo vode. S týmito problémami teda môžete plávať, avšak nie v bazénoch, ale v prírodných vodných nádržiach.