Obličkové kamene : nepríjemné ochorenie najmä mužov

Obličkové kamene sú pevná kryštalická hmota. Pozostávajú zo solí, ktoré sú súčasťou normálneho ľudského moču v malých množstvách. Kamene môžu mať rôznu veľkosť a tvar.

trávicí trakt

  • Dôvody

Vývoj urolitiázy je pravdepodobne u osoby s dedičnou predispozíciou. Spôsobuje ukladanie soli v obličkách a tvorba kameňov môže byť prebytkom vápnika alebo kyseliny močovej v krvi, ktoré sú spôsobené metabolickými poruchami (napríklad nadmerný príjem vitamínu D, dna). Dôležitú úlohu zohráva nedostatočný príjem tekutín v tele alebo naopak veľká strata tekutín (napríklad z dôvodu nadmerného užívania diuretík). Oba vedú k tvorbe veľmi koncentrovaného moču, ktorý prispieva k tvorbe kameňov. Pri infekciách obličiek sa môže vyskytnúť stagnácia moču a jeho kyslosť sa môže meniť.

  • Príznaky

Zvyčajne je prvým príznakom ochorenia ostrá bodavá bolesť v oblasti chrbta (v oblasti chorých obličiek) alebo v dolnej časti brucha. Bolesť sa môže rozšíriť do oblasti slabín, objaviť sa môže aj nevoľnosť a zvracanie . Bolesť trvá, až kým kameň nevyjde močom. Výsledkom poškodenia sliznice močového traktu môže byť prítomnosť krvi v moči (viditeľná alebo neviditeľná pre oko).  „Ukončenie“ obličkových kameňov ( obličková kolika ) môže byť tiež sprevádzaná horúčkou a zimnicou.

Ak máte tieto príznaky (bolesť v dolnej časti brucha, nevoľnosť a vracanie, bolesť v slabinách, silné nutkanie na močenie alebo pálenie počas močenia), okamžite sa poraďte s lekárom alebo zavolajte lekára domov. Ak máte podobné príznaky na pozadí už existujúceho chronického ochorenia močového systému, musíte tiež zavolať lekára. V prípade horúčky alebo krvácania môže byť potrebná hospitalizácia.

lékař

  • Komplikácie

Hlavnými komplikáciami sú:

  • upchatie močového traktu s kameňom a porušenie odtoku moču; 
  • infekcie obličiek a močových ciest.

Ak sa neliečia, tieto komplikácie vedú k zlyhaniu obličiek.