NEPÁL – STRECHA SVETA

Ak chcete zažiť naozaj nezvyčajnú a netradičnú dovolenku vypravte sa do Nepálu. Do krajiny s nespútanou prírodou kde čas ako keby nejestvoval. Nie náhodou sa nazýva Amazonom v Ázii kvôli unikátnej rozmanitosti druhov, ktoré sa tu nachádzajú. Nepál má napríklad viac ako 900 rôznych druhov vtáctva čo tvorí 8,9% z celkového počtu vtákov na svete.
Nepál je zároveň aj jedinou krajinou na svete s najväčším rozmedzím nadmorských výšok, ktorá sa pohybuje od 59 m.n.m. až do 8848 m.n.m. Vďaka týmto rozdielom dochádza k rozdielom aj v klimatických podmienkach. Pri cestovaní z juhu na sever v rozpätí 100 km prejdete z horúcich, tropických podmienok do podmienok arktického chladu.

hory
 
Na dovolenku do Nepálu je najlepšie sa vybrať mimo obdobia monzúnových dažďov, v mesiacoch marec-jún alebo september-november. Pred cestou sa v predstihu doporučuje očkovať proti hepatitíde typu A a B a proti brušnému týfusu.
 
 Úradným jazykom je nepálčina a oficiálnou menou nepálska rupia.
 
Do Káthmandu sa dá najjednoduchšie dostať rôznymi leteckými spoločnosťami. Najlepšie spojenie je cez indické Dillí, turecký Istanbul alebo cez Dubaj.
 
Nepálska kuchyňa je neopakovateľná svojou pestrosťou a rozmanitosťou chutí. Je v podstate „hybridom“ kuchyne indickej, thajskej a tibetskej. Základom je ryža, rôzne chlebové placky, zelenina a husté rezancové polievky.

děti

Určite ochutnajte:
 
Momo.Taštičky z rezancového cesta plnené mäsovými alebo zeleninovými náplňami, pripravované na pare alebo opečené na panvici. Podávajú sa s rôznymi druhmi omáčok.
Dal Bhat.Najrozšírenejšou formou je ryža servírovaná s pálivou,korenenou šošovicovou omáčkou
Sekuwa.Grilované kuracie, bravčové prípadne jahňacie kúsky mäsa na ihle s bylinkami
Roti (alebo chapati).Chlebové placky z nekysnutého cesta
Masala chai.Vynikajúci čaj pripravený z čierneho čaju Assam, korenia „masala“, mlieka a cukru

mandala
 
Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
 
hinduistický chrám Pašupatináth– najvýznamnejšie pútnické miesto hinduistov z celého Nepálu, ktorý sa nachádza pri rieke Bágmatí v Káthmandu
námestie Patan Durbar– námestie v Káthamandu zapísané tiež do svetového dedičstva UNESCO
národný park Čitván– najznámejší a aj najstarší nepálsky národný park kde môžete uvidieť chránené druhy zvierat, ktoré sa už nikde inde nevyskytujú