Stavte na Atkinsonovu diétu

Ketónová diéta, paleo diéta, Dukanova diéta,… na svete je veľké množstvo diét, ktoré zaručene fungujú. Ak patríte ku skupine ľudí, ktorým sa aj napriek rôznym diétam nedarí zhodiť skúste rýchlu, jednoduchú a pomerne nenáročnú Atkinsonovu diétu.

steak

Diéta navrhnutá lekárom.
Robert Atkins bol kardiológom v USA. Medzi jeho častých pacientov patrili ľudia, ktorí trpeli nadváhou a následnými problémami so srdcom a tlakom krvi. Stačil menší úbytok hmotnosti a bolo po problémoch. Začal sa zaujímať o zdravé stravovanie, o redukciu hmotnosti a tak pomôcť svojim pacientom. V roku 1972 publikoval návod ako znížiť hmotnosť. Tento návod dnes poznáme pod názvom Atkinsonova diéta.

břicho

Princíp diéty pána Atkinsona.
Drvivá väčšina diét je o počítaní kalórií a vylúčení tukov a sacharidov z jedálničku. Táto diéta sa v tomto líši. Zabudnite na počítanie kalórií aj na energetický výdaj a príjem. Pri tejto diéte jediné čo musíte je obmedziť príjem sacharidov. Bielkovín a tukov môžete skonzumovať koľko chcete.

Ak poznáte fungovanie ľudského tela pochopíte jednoduchosť tejto obľúbenej diéty– Telo pri fyzickej námahe ako prvé premieňa na energiu sacharidy. Ak ich nemá siahne na tukové zásoby. Takže ak v strave neprijmete žiadne sacharidy, organizmus bude siahať na tuky a premieňať ich na energiu. Pokiaľ sa vydržíte takto stravovať pár dní (bez sacharidov) organizmus bude premieňať tuky na energiu bez toho aby ste museli navštevovať posilňovňu, behať, alebo hodiny cvičiť. Telo potrebuje pre svoje správne fungovanie energiu, ktorú bude získavať z tukových zásob.

cukr

Etapy Atkinsonovej diéty
1.etapa– sacharidov sa v strave úplne nezbavíte, sú v ovocí, zelenine a aj mäse. Pokúste sa ale znížiť ich príjem na minimum – cca 20 g denne. Môžete jesť čokoľvek a koľkokoľvek – hovädzie, bravčové, vajíčka, brokolicu,… Vynechajte potraviny, ktoré obsahujú väčšie množstvo cukrov – ovocie, orechy, biele pečivo, alkohol, zemiaky,…
2.etapa– po cca dvoch týždňoch v prvej etape začnite pomaly zvyšovať príjem sacharidov. Každý deň si pridajte 5 gramov sacharidov naviac. Vaše chudnutie sa spomalí, ale nebojte sa, stále chudnete.
3.etapa– každý týždeň zvýšte príjem sacharidov o 10 gramov. Zelenina a ovocie by už mali byť vo vašom jedálničku. Chudnutie sa výraznejšie spomalí, môže sa aj zastaviť (v tom prípade znížte príjem sacharidov). V tomto momente ste si už zvykli na nový spôsob stravovania a svoju súčasnú hmotnosť si udržíte tak dlho ako budete chcieť.