Kultúrne vyžitie pre tých najmenších

Čím viac sa budete svojim deťom venovať, tým viac sa vám to vráti v budúcnosti. Deti, ktoré majú už od útleho veku dostatok podnetov, to majú ľahšie v škole, ale i zamestnaní a celkovo v živote. Nenechávajte ich len tak „pohodené“ na sídlisku, alebo za počítačom. Okrem množstva aktivít, ktoré môžete so svojimi ratolesťami vykonávať, je tu i oblasť kultúry. Divadlá, galérie, alebo múzeá ponúkajú množstvo možností, na kultúrne vyžitie pre tých najmenších.

loutka
 
Divadlo
 
Keď sa povie kultúra a deti, väčšine z nás sa pravdepodobne vybaví detské bábkové divadlo. Áno aj to je možnosť, ako s deťmi stráviť pekné a hlavne plnohodnotné chvíle. Pred tým, ako kúpite lístky, si však pozrite i ohlasy iných rodičov. Niektoré predstavenia sú totiž pre deti viac než nevhodné. Bohužiaľ mnoho režisérov, netuší nič o tom, čo znamená veková kategória. Tak sa vám môže veľmi ľahko stať, že predstavenie určené pre trojročné deti, nepochopíte poriadne ani vy.
 
Pri divadle ešte chvíľku ostaneme. Deti sa na predstavenie nemusia iba pozerať, ale byť i jeho súčasťou. Väčšina základných umeleckých škôl, otvára triedy aj pre tie najmenšie deti. Dramatická výchova ma na detskú psychiku veľmi pozitívny vplyv. Vaše ratolesti sa minimálne zbavia hanblivosti a možno v tomto smere, nájdu časom i svoju záľubu.

pastelky
 
Výtvarné umenie
 
Menej známou možnosťou sú rôzne workshopy, ktoré organizujú galérie. Niektoré sú zamerané na deti už od dvoch rokov. Iné zas ponúkajú akýsi návod pre budúce mamičky, aby vedeli so svojim bábätkom správne pracovať v oblasti výtvarného umenia. Terapia prostredníctvom farieb, kreslenia, maľovania, alebo iných výtvarných činností, nie je žiadnou novinkou. Preto sa nebojte začať už s tými najmenšími.
 
Hudba
 
Nemali by sme zabúdať ani na hudbu. Nepozerajte na to, že je vaše dieťa ešte malé. Ak sa vyberiete na koncert, vezmite ho so sebou. Samozrejme sa nesmie konať v zafajčenej krčme a jeho dĺžka by mala zodpovedať veku dieťaťa. Možno ho však hudba chytí natoľko, že ani po skončení nebude chcieť odísť domov. dobrou voľbou sú tiež detské muzikály, ktorých však nemáme na Slovensku až tak veľa.