Ktoré žiarovky sa oplatia a prečo?

Možno si to už ani neuvedomujeme, ale vlastne denne prichádzame do kontaktu s našim interiérovým osvetlením, najčastejšie so žiarovkami. Prečo to ale spomíname, to je fakt, že je preto dôležitý správny výber žiaroviek, či už z ekonomického (a ekologického) hľadiska, tak aj z hľadiska iných parametrov (životnosť, teplota svetla, atď.).

Pochopiteľne, väčšina spotrebiteľov chce, aby ich svetlá spotrebovali čo najmenej elektrickej energie, no pritom poskytovali plnohodnotný výkon a navyše aj niečo vydržali.

žiarovka, svetlo

V stručnosti by sme pred kúpou mali vopred vedieť, čo vlastne od konkrétneho svetelného produktu očakávame a ako ho chceme využiť, podľa toho sa orientovať napríklad na vlastnosti, ako sú intenzita svetla, závit a druh žiarovky, farba svetla a úsporné vlastnosti.

Známych je teda niekoľko možností, najznámejšie sú tieto:

biela žiarovka

Klasická žiarovka, ktorá však ako už dnes vieme, odvádza zbytočne veľa energií do tepla a čo je z dnešného hľadiska takmer komické- minimum do svetla. Áno, svieti a svieti spoľahlivo, zožerie však zbytočne veľa elektrickej energie práve kvôli svojim tepelným vlastnostiam. Dnes sa dá svietiť oveľa efektívnejšie.

Úsporná (kompaktná) žiarivka ako jej názov napovedá, predstavuje úspornejšiu, ekonomicky výhodnejšiu možnosť. Ale aj tento variant má ešte svoje chyby. Napríklad pomerne dlho trvá, kým sa rozsvieti, nejeden spotrebiteľ si to určite všimol. Efektívne premieňajú energiu na svetlo, ale trochu to trvá a nie sú moc vhodné do priestorov, kde ich máte v pláne neustále zapínať/vypínať. A hodí sa ešte spomenúť jedna negatívna recenzia- obsahujú ortuť.

LED žiarovka ako by sa poučila z chýb predchádzajúcich možností a bežné led ziarovky e27 tak poskytujú vo viacerých smeroch nadradené vlastnosti, ktoré vychádzajú práve z technológie LED – Light Emitting Diode. Vďaka využitiu svetlo emitujúcich diód sú tieto svetlá bezkonkurenčne najúspornejšie, sú plne recyklovateľné a neobsahujú ortuť či iné škodliviny. Majú rýchly nábeh svetla, ponúkajú možnosť vybrať rôzne teploty či „farby“ svetla a ich životnosť sa udáva na 50 000 hodín, niekedy dokonca viac.

Podobné príspevky