Kedy mať zvieratko?

Je to celkom jednoduché a jasné. Proste si rodičia myslia, že mať zvieratko dieťa automaticky prestane baviť a práve im zostane na krku psík, mačička alebo iné zvieratko, ktoré si vyberie. Nebudeme si klamať, tá možnosť tu bude naozaj vždy. Vždy sa môže stať, že sa po niekoľkých týždňoch stane vysnívané šteniatko len nechceným vianočným či narodeninovým darčekom. Ale keď sa nad tým zamyslíme, takéto veci by ste určite nikdy nemali robiť nepremyslene. Ako rodič určite musíte poznať svoje dieťa a vedieť či sa dokáže o domáce zvieratko postarať.

hračka
 
Rozhodnúť sa či si kúpite zvieratko, alebo nie, je veľmi ťažké. V prvom rade si však musíte uvedomiť, že psík, mačka, ale aj zajac, žijú v priemere desať a viac rokov. Viete si predstaviť, že bude niečo členom vašej domácnosti tak dlho? To zároveň znamená aj to, že zaň budete mať skutočnú zodpovednosť. A to znamená, že v podstate aj tak väčšinu starostlivosti o zviera budete musieť prebrať vy. Pokiaľ žije vo vašej domácnosti, patrí takisto vám, ako aj vášmu dieťaťu. Kým nie je vaše dieťa plne samostatné, určite sa nemôže postarať o psíka celkom samo. Práve preto by ste mali začať s niečím jednoduchším, pokiaľ aspoň trochu nevyrastie. Alebo pokiaľ si nebudete celkom istý.

pejsek
 
Vtedy mnohí rodičia zvolia cestu zvieratka, o ktoré sa nemusí starať až príliš. Teda napríklad už spomínaného zajaca alebo ak chcete niečo menšie, tak morské prasiatko alebo škrečok. Je jasné, že psa nenahradí vôbec nič. No takto si môžete aspoň vyskúšať či sa na vaše dieťa budete môcť naozaj vedieť spoľahnúť. Že to proste nebude len tak, ako sa vám na prvý pohľad bude zdať. Nezavrhujte tú myšlienku. Buďte verný tomu, že vaše dieťa takýmto spôsobom priučíte zodpovednosti. Nemajte žiadne obavy. Buďte si istý tým, že to zvládne. A ak nie, aspoň môžete byť radi, že ste si nezaobstarali práve psíka, no nie?