Génius menom Charles Ponzi

Ešte aj dnes je Ponziho schéma celkom obľúbeným spôsobom ako zarobiť peniaze. Dokonca, celkom úspešná. Táto schéma je jedna z najslávnejších pyramídových hier aká tu doteraz bola. Jej pomenovaná po jej tvorcovi a tým je Charles Ponzi. Tomu sa za dvadsať rokov podarilo okradnúť v Amerike tisíce investorov a zapísal sa tak do dejín ako najväčší finančný podvodník všetkých čias.
 obchodní.jpg
Náš génius sa narodil v Talianskom meste Lugo v roku 1882 a neskôr emigroval do USA. Nezistilo sa o ňom aby mal nejaké finančné vzdelanie a tak sa predpokladá že ho to naučil takpovediac život sám. Keďže takmer všetky uspori prehral počas plavby do USA . Dorazil tam s 2,5 dolárom v roku 1903. Následne ako sa tak pretĺkal životom robotníka, opakovane bol vyhodený z rôznych zamestnaní najme za drobné krádeže a tak nikoho asi neprekvapí kam vlastne smerovala jeho kariéra.
 koncept.jpg
Veľa ľudí to nechápalo už vtedy a nechápe to ani dnes ako to vlastne dokázal. No princíp je jednoduchý. Dnes my dá peniaze Tomáš, zajtra Ivan a pozajtra vyplatím časť peňazí Tomášovi, a tak ďalej a tak ďalej. Následne na určitej úrovni všetko zabalím, a zmiznem. Tento princíp kvázi podnikanie je tak jednoduchý, že je až neuveriteľne geniálny. Až neuveriteľne pritom vyznieva fakt že nielen že takýto kvázi investori pribúdali a pribúdali. No našli sa aj taký ktorý neváhali obetovať celý svoj majetok a ešte sa aj zadĺžiť len aby získali viac. No v tomto prípade dostali skôr čo si zaslúžili ale my tu nebudeme špekulovať o tom či títo investori boli oklamaný alebo nenažraný. Na to si už môže urobiť názor každý sám. Tí opatrnejší si hneď ako mohli  dali vyplatiť výnos aby tak zarobili hneď ako bola možnosť. Následne až prípadný zisk znova investovali, tí neopatrnejší chceli veľké peniaze doslova len tak bez práce, a to sa im nakoniec vypomstilo. Celý tento systém je založený na podvode a chamtivosti jednotlivcov a prekvapivo ani dnes niesu  schémy alebo iné pyramídové hry ničím výnimočné.