Objavili sa u vás kŕčové žily? Mali by ste zmeniť svoj šatník

Kŕčové žily si nevyliečite sami. Môžete zmeniť stravu, užívať nejaké výživové doplnky a začať cvičiť, no bohužiaľ, bez odbornej pomoci sa ich nezbavíte nikdy. Jedna vec, ktoré vám však povie len málokto je to, že by ste mali zmeniť aj svoj šatník. Verte či neverte, ale aj oblečenie dokáže vašim nohám poškodiť.
Žena v ružovom obtiahnutom oblečení so surfom pod pazuchou.jpg

Zakázané vysoké opätky

O tom, že by ste pri problémoch s kŕčovými žilami nemali nosiť vysoké podpätky vám síce povie aj lekár, no ten môj mi neprezradil, akými topánkami, by som ich mala nahradiť. Každý si asi povie, že stačí nosiť topánky bez vysokého opätku. Áno aj nie. Pre ženy je celkovo nezdravé nosiť úplne rovné topánky. Populárne balerínky a tenisky sú teda aj pri kŕčových žilách nevhodné. Mali by ste nosiť pohodlnú a hlavne ortopedicky formovanú obuv s mierne výšeným opätkom.

Pozor na sexy nohavice

Ak patríte k ženám, ktoré nosia rady obopnuté nohavice, teda napríklad legíny alebo moderné knap rifle, pri liečbe kŕčových žíl, by ste mali takéto kúsky odložiť. Je síce pravda, že kompresné pančuchy žily sťahujú, čím im pomáhajú, no to nie je to isté, ako obtiahnuté a tesné nohavice. Tie vám totiž nohy sťahujú aj na miestach, kde by stiahnuté byť nemali. Mali byt ste preto radšej nosiť voľné nohavice a v lete ideálne sukne. Pre nohy a žily totiž nie je dobré ani to, ak sa nachádzajú v prehnanom teple.
Žena v bielej blúzke opretá o motorku s holými nohami.jpg

Pozor na ponožky!

Ponožky možno vnímate ako detail, no v rámci vašich nôh detailom naozaj nie sú. Akékoľvek ponožky s tesnou gumičkou sú úplne nevhodné. Ako zistíte, že gumička je príliš tesná? Ak vám na nohe ostáva aj ten najmenší odtlačok, nie je to dobré. Vhodné sú takzvané bezšvové ponožky, ktoré sú v oblasti členkov úplne voľné. Pozor si dávajte aj na podkolienky a nadkolienky. Tie by ste nosiť nemali vôbec. Buďte pozorná aj pri výbere pančúch. Tie by nemali podobne ako nohavice, vaše nohy príliš sťahovať. Koniec koncov, najlepšie aj tak je, ak budete nosiť kompresné pančuchy.